Създаването и поддържането на връзки между българското и европейското законодателство е една от същностните характеристики на модула "Евро Право". Тези връзки се осъществяват на две нива: връзки по тематика (тематична систематизация) и връзки между актове и разпоредби.
Целта на този вид връзки е да Ви предоставят информация за европейските актове в същите или сравними тематични области на вече познатите им от класификатора по материя на модула "Апис Право".
На практика тематичните връзки са реализирани по следния начин: когато се разлиства "Тематичния указател по материя" в папка "Норми" на модула "Апис Право" пред папките, за които има създадени такива връзки, е поставена иконка, изобразяваща европейското знаме (1). Когато отворите такава папка, вдясно в допълнение към панела, съдържащ списъка с български актове от избраната тематична област, се появява втори панел "Евро Право", съдържащ списък на европейските актове, отнасящи се до същата или близка тематична област.
Кликнете върху панела "Евро Право" (2), за да отворите списък с европейските актове в избраната от Вас тематична област.
Следва да имате предвид, че няма създадени тематични връзки към европейското право за всички области от Тематичния указател по материя в "Апис Право". Това е така, защото европейското право урежда по-тясна като тематичен обхват правна материя в сравнение с националното право.
Връзката между европейското и националното право на ниво актове е особено характерна за европейските директиви, които задължават държавите членки да приемат национални мерки с оглед въвеждане на техните изисквания в националния правов ред. Този процес е известен с различни наименования – въвеждане в действие, транспониране, имплементиране. В сайта EUR-Lex се използва терминът национални мерки по имплементация на директивите. Връзката между дадена европейска директива и приетите с оглед нейното приложение български нормативни актове е най-характерният пример за връзка на ниво актове между европейското и българското законодателство. Връзки с български актове, обаче, могат да имат и останалите европейски актове – регламенти, решения, становища, препоръки и пр.
Връзките между българските и европейските актове са реализирани посредством функцията "Свързани документи", която можете да използвате както при работа със списъци, така и при работа с документи.
Връзката между европейското и националното право на ниво разпоредби е разгледана подробно в описанието на действието на функцията "Таблица на свързаните разпоредби".
Вижте още: